Wydawca treści Wydawca treści

Pozostałe usługi

Zachęcamy do organizowania imprez okolicznościowych, zabaw, zjazdów koleżeńskich, ....

W ramach pozostałych  usług można skorzystać z:

  • wynajmu sali - 15zł od osoby
  • wynajmu polany z ogniskiem - 500zł
  • wynajmu kaplicy - 280zł

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

STOP POŻAROM TRAW!

STOP POŻAROM TRAW!

„Wiosna Panie sierżancie” jakby powiedział klasyk, więc trawy palić czas zacząć!

Nikt nie zmierzy ile drzew zostało wyciętych na papier, na którym drukowano teksty o szkodliwości i bezsensie wiosennego wypalania traw, a tak naprawdę jakiegokolwiek wypalania traw.

Co roku wspomagamy Strażaków w ich wysiłkach aby ukrócić ten proceder. My leśnicy nie robimy tego tak do końca bezinteresownie, bo wiele z pożarów trawiących lasy zaczyna się na wypalanych łąkach. Szkoda przyrodnicza takiego spalonego lasu rosnącego na granicy z łąką jest niepowetowana, ponieważ zniszczeniu ulega tak zwany ekoton, czyli miejsce gdzie bytują  rośliny i zwierzęta charakterystyczne i dla lasu, i dla łąki. Są to obszary prawdziwie „kipiące” życiem.

Obecnie w lasach i nie tylko w lasach, trwa susza. Stan zagrożenia pożarowego jest bardzo wysoki, wilgotność ściółki leśnej spadła poniżej 10 %. Ten stan na pewno spowodowałby,            że większość nadleśnictw w kraju wprowadziłoby zakaz wstępu do lasu dla osób postronnych, niezależnie od zakazu wprowadzonego z powodu epidemii koronawirusa. Dlatego apelujemy,       o nie wypalanie traw! To naprawdę nic nie daje, nie wzbogaca gleby, a wręcz przeciwnie, niszczy jej strukturę i zabija wszystkie organizmy glebowe, no i stwarza ogromne zagrożenie. W 2019 roku z powodu pożarów, wywołanych wypalaniem traw, zginęło 10 osób!

Co roku liczba pożarów spowodowanych wypalaniem traw wzrasta, ale pisząc te słowa wierzymy, że kiedyś to się odwróci i krzywa pójdzie w dół – może to będzie ten, 2020 rok!

Dlatego reagujcie i dowiedzcie się więcej na:

#stoppożaromtraw

 

Darz Bór!

 

Tekst: T. Kałek


Wydawca treści Wydawca treści