Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

KORONAWIRUS A WSTĘP DO LASU

KORONAWIRUS A WSTĘP DO LASU

NASZA CHĘĆ WYJŚCIA Z „CZTERECH ŚCIAN” WŁASNYCH DOMÓW SPOWODOWAŁA SYTUACJĘ, GDY LEŚNICY ZASTANAWIAJĄ SIĘ, CZY NIE ZAMKNĄĆ LASÓW DLA DOBRA LUDZI!

Mamy w mediach  doniesienia o wprowadzaniu zakazu wstępu do lasu w różnych częściach kraju. Spowodowane jest to trochę bezrefleksyjnym podejściem do sprawy, pobytu społeczeństwa w lesie.

Człowiek chcąc odetchnąć świeżym powietrzem odruchowo kieruje się do lasu i jest to słuszny kierunek. Jednak w ostatnich dniach las przeżywa prawdziwy ludzki „potop”. Nasila się to szczególnie wokół wielkich miast i w weekendy. A jak to wygląda u nas, w Nadleśnictwie Grodzisk?

Pamiętajmy, że mimo epidemii koronawirusa nadal obowiązuje prawo, czyli ustawa o lasach, która wyraźnie mówi, że wjazd pojazdami mechanicznymi na drogi leśne jest zakazany. Wobec tego jak dotrzeć do tego lasu? W Nadleśnictwie Grodzisk nie powinno być z tym kłopotu. Obecnie na terenie nadleśnictwa znajduje się 38 miejsc postoju pojazdów i miejsc wypoczynku, a oprócz tego mamy Ośrodek Szkoleniowo Wypoczynkowy w Porażynie i plażę „Leśna Zatoka” nad jez. Kuźnickim. Niby dużo, i to jest naprawdę dużo, ale korzystać z tego też trzeba rozważnie.

Podczas weekendu 20 – 22 marca zanotowaliśmy prawdziwy „atak” odwiedzających na OSW Porażyn.      Nie ma w tym nic złego bo teren jest ogromny, a do tego znajduje się tu wiele dobrze oznakowanych ścieżek Nordic – walking. Jednak tak duża ilość samochodów na parkingach, a przez to zagęszczenie ludzi w jednym miejscu stwarza określone zagrożenie. Poszukujmy więc mniej uczęszczanych miejsc, a mamy ich w naszych lasach dużo. Na tej stronie można zobaczyć mapę turystyczną Nadleśnictwa Grodzisk wraz z opisem ścieżek i atrakcji turystycznych, korzystajcie z linka…

Nikt w Nadleśnictwie Grodzisk na razie, nie rozważa wprowadzenia zakazu wstępu do lasu, ale pewne utrudnienia w korzystaniu z urządzeń turystycznych, Państwo, napotkacie. Na wszystkich wiatach, ławkach i stołach pojawią się ostrzeżenia aby z nich nie korzystać; siadać, spożywać posiłków itp. Jeżeli przyjedziemy na miejsce postoju pojazdów, czy wypoczynku, to zostawmy pojazd i idźmy na spacer do lasu nie tworząc skupisk mogących stwarzać potencjalne zagrożenie. Jeżeli w jednym miejscu jest dużo pojazdów to poszukajcie następnego, może odkryjecie coś nowego i zaskakującego w innym nieznanym dotąd lesie. Poczujcie ducha przygody i poszukujcie nowych miejsc.

 

DARZ BÓR!

 

Tekst: T. Kałek.

 

Jak mądrze zaplanować odwiedziny w lesie w czasach epidemii dowiecie się z poradnika przygotowanego przez Lasy Państwowe:

Wiecej na: www.lasy.gov.pl

Materiały do pobrania